Yardım Merkezi’ne hoşgeldiniz.

Hangi konuda bilgi sahibi olmak istersin?

Sıkça sorulan sorular

Yardım almak istediğiniz konuyu seçin ve benzerlik gördüğünüz sorularının cevaplarını inceleyin.

DASK
 • Öncelikle sigortalının adı-soyadı, adresi, cep telefonu, ve T.C. Kimlik Numarası gereklidir. Tüzel kişilikler için Vergi Kimlik Numarasının beyan edilmesi zorunludur. Sigortalanacak meskenin bulunduğu binanın açık adresi ve DASK Adres Kodunun yanı sıra, tapu bilgileri, inşa yılı, binanın yapı tarzı, toplam kat sayısı, geçmişteki ve şu anki hasar durumunun bildirilmesi gereklidir. Bütün bunlara ek olarak meskenin ya da dairenin brüt yüzölçümü metrekare cinsinden bildirilmelidir. Meskenin kullanım şekli de belirtilmelidir. Yanlış beyandan doğabilecek maddi kayıplar sigortalının sorumluluğundadır.
 • Bir mesken için Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesinin geçerli olup olmadığının kontrolü https://dask.gov.tr çevrimiçi ağ sayfasından yapılabilmektedir. Yine aynı sayfadan poliçe sorgulaması da gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra yeni alınan ya da alınması düşünülen bir mesken için DASK Çağrı Merkezi (ALO DASK 125) aranarak poliçe kontrolü yapılabilir.
 • Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) 2000 yılında kurulmuş ve kâr amacı gütmeyen bir devlet kurumudur. Zorunlu Deprem Sigortası poliçelerini düzenlemek ve yönetmek amacıyla kurulan bu kurum, Türkiye’deki tüm evleri de koruma altına alır. Üst düzey kamu görevlileri, özel sektör yetkilisi ve üniversite temsilcilerinden oluşan 7 kişilik bir heyet tarafından yönetilen DASK, devletin ve sigorta sektörünün ortak iş birliği ile ihtiyaçların en hızlı şekilde giderilmesini amaçlar. DASK’ın diğer amaçları arasında ise şunlar bulunur:
  Devamı >>
 • İki kavram oldukça karıştırılsa da her ikisinin de kapsamları farklıdır. DASK, devlet tarafından zorunlu tutulur ve sadece depremden doğacak olan binadaki hasarı karşılar.

  Konut sigortası ise ev sahibi ya da kiracının isteğine göre yapılır ve devlet tarafından zorunlu kılınmaz. Ayrıca konut sigortası yangın, yıldırım, hırsızlık gibi durumlarda sadece evinizi değil evin içerisinde bulunan eşyaları da teminat altına alır.


 • Sigortanın her yıl düzenli olarak yaptırılması gerekir. Ancak geçmiş dönemlerde bu sigortayı yaptırmadıysanız geriye dönük bir ceza ödemezsiniz. Sigortanın bitiş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde poliçenizi yenilemezseniz oluşacak herhangi bir hasarda sigorta ödemesine hak kazanamazsınız.

 • Temeller, istinat duvarları, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, tavan ve tabanlar, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar, asansörler ve merdivenler gibi binanın tamamlayıcı kısımlarında oluşan hasarlar Zorunlu Deprem Sigortası kapsamındadır. 

 • Alım gücüne uygun olacak şekilde belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası primlerinde indirimlerden de yararlanabilirsiniz. İndirime hak kazanmak için ise poliçenizi her yıl düzenli olarak yenilemeniz ya da apartman/sitedeki tüm evlerin sigortalanması durumunda DASK tarafından indirim hakkı kazanırsınız. Bu indirimlerin hepsinden aynı anda yararlanmanız mümkündür.

Kasko
 • Sigortalı E-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/sbm-kasko-police-sorgulama ağ sayfasında kendi adına kayıtlı bir araca ait plaka numarasını girerek, aracın kasko poliçe bilgileri hakkında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilir. Bu sayede trafik ya da kasko poliçesinin yürürlükte olup olmadığını, poliçe numarasını, ne zaman sona ereceğini ve poliçe iptal edilmiş ise ne zaman iptal edildiğini öğrenmek mümkün olacaktır.

 • Sigorta şirketleri Kasko hasarlarında sigortalılara daha iyi hizmet verebilmek için, araçların tamirini en uygun koşullarda yapabilecek yetkili servislerle anlaşabilirler. Bu servisler aracılığı ile sigortalı, hasar sırasında herhangi bir ödeme yapmaz, aracındaki hasar yetkili servislerce giderilir.

 • Kasko poliçesi temel olarak aşağıdaki teminatları kapsamaktadır:

  Çarpma- Çarpışma:
  Gerek hareket halinde, gerekse hareketsizken, araç sahibinin veya aracı kullananın iradesi dışında ani, harici etkiler neticesinde sabit ya da hareketli bir cismin çarpması, aracın böyle bir cisme çarpması, çarpışması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar sonucu meydana gelecek hasarlar ile üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptığı hareketler sonucu meydana gelen maddi zararları,

  Aracın Yanması:
  Bir kaza sonucunda meydana gelecek yangın ve infilakı

  Aracınızın Çalınması:
  Çalınmaya teşebbüsü veya aracınızda takılı bulunan radyo-teyp, telefon ve benzeri aksesuarların çalınması sonucu meydana gelebilecek hasarlar.

 • Kasko sigortası, trafik sigortası gibi devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türü değildir. Ancak yaptıracağınız kasko sigortası ve ekleteceğiniz teminatlar ile aracınız tam olarak korunur. Ayrıca trafik sigortası sadece sizin yurt içinde olan hasarlarınızı karşılarken kasko sigortası dünyanın her yerinde hem aracınızı hem de sizi güvencede tutar. 

 • Poliçe imzalandıktan ve ilk ödeme yapıldıktan sonra kasko sigortası başlar. İptal edilmediği sürece, sigorta 1 yıl boyunca geçerlidir.

  Sigorta süresi bitmeden eğer aracınızı başkasına satarsanız, kaskonuz aracı satın alan kişiye devredilmez. Bu süreçte kalan sigorta primleri, en kısa zamanda tarafınıza iade edilir.

 • Araçta oluşan hasar, en geç 5 iş günü içerisinde tarafımıza bildirilmelidir. Hasar ya da kaza durumunda yapılması gereken talimatlara uyulmalı ve gerekli evraklar en kısa sürede ilgili yerlere ulaştırılmalıdır. Belgelerin teslimi sonrasında en kısa sürede incelemeler yapılır ve kasko ücreti tarafınıza ödenir.

 • Kasko sigortasına ek olarak alacağınız servis hizmeti ile aracınızı kısa bir sürede güvenle tamir ettirebilirsiniz. Tüm servisler kapsamında anlaşmalı/anlaşmasız servislerde aracınızın hasarını giderebilirken, isterseniz orijinal ve eşdeğer parça özel servis seçeneklerinden birini de tercih edebilirsiniz. 

 • Hasarsızlık indirimi devam eder. Kasko Sigortasında hasarsızlık indirim kademesi SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) aracılığıyla bütün sigorta şirketleri tarafından online olarak takip edilebilmektedir.

 • Tüm hak ve menfaatler ile borçlar, kanuni varislere mirasçılara devreder. Devir için veraset ilamının ibrazı gereklidir.

Yangın Sigortası
 • Yangın sigortalarına prim tutarı serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde serbestçe belirlenmektedir. Ev veya işyerlerini yangın ve yangın ek teminatları ile güvence altına alan poliçelerde prim tutarı satın alınan teminatların kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 • 1 Ocak 1993’te yayımlanarak genel şartları belirlenen standart yangın poliçesinde hariç tutulmuş dahili su ve kara, hava ve deniz taşıtlarının sigortalı kıymete çarpması, deprem ve yanardağ püskürmesi, fırtına, grev, halk hareketleri, kar ağırlığı, kargaşalık, kötü niyetli hareketler, lokavt, sel veya su baskını, ... Devamı >>
Trafik Sigortası
 • 2918 sayılı Karayolları Kanunu gereğince trafiğe çıkan tüm motorlu araçların zorunlu trafik sigortasının bulunması gerekir.Sigortanın yapıldığını gösterir poliçe mutlaka araçta bulundurulmalıdır. Sigortası yaptırılmayan veya yenilenmeyen araçlar,görüldükleri yerde bağlanarak trafikten menedilir ve araç sahibine para cezası kesilir. Aracın çekilme ve otoparkta tutulma giderleri yine araç sahibine aittir. Araç sigortalanana ve poliçe beyan edilene kadar tekrar trafiğe çıkabilmesi mümkün değildir.
 • Trafik sigortasının geçerlilik süresi 1 yıldır. Zorunlu trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekir. Sigortanın geçerliliği, poliçede belirtilen tarihte, saat 12:00’ye kadardır.

 • Zorunlu trafik sigortası, sigortanız yoksa kendi başınıza karşılamanız gereken pek çok mali zararı kapsamı altına almaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kapsam içindeki mali sorumluluğun, zarar gören 3. kişilere ait olmasıdır. Kazada kusuru bulunan araç sahibinin zararları kapsam dahilinde değildir. 

 • Kasko ile trafik sigortası birbirinden farklı sigortalardır. Aracınız kaskolu olsa dahi trafik sigortası yaptırmanız zorunludur. Kasko zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak başınıza gelebilecek olası sıkıntıları en az maddi kayıp ile atlatmak için aracınızın hem trafik sigortası hem de kaskosu bulunması önerilir.

  Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki en belirgin fark teminat kapsamlarıdır. Zorunlu trafik sigortası kaza durumunda 3. şahıslarda oluşabilecek zararları kapsar. Kasko, kendi aracınızla ilgili hasarları da karşılayarak sizin mağduriyetinizi önler. Bereket Sigorta Kasko paketleri ile ilgili bilgiye sitemizden  ulaşabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası
 • Vize alabilmek için konsoloslukların zorunlu olarak yaptırmanızı istediği yurt dışı sağlık sigortasını, vizeye gerek olmayan seyahatlerinizde de almanızı tavsiye ediyoruz. Seyahat Sağlık Sigortası almanın en önemli nedeni olası sağlık problemleri olsa da poliçeniz size bundan çok daha fazlasını sunuyor. Seyahatiniz ya da iş gezinizin iptal olması, aile bireylerinin ölümü ve kaza geçirmesi gibi durumlarda Seyahat Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmeniz mümkün. Acil durumlarda hemen geri dönebilmeniz ya da aile bireylerinizin sizin yanınıza gelebilmesi gibi ulaşım imkanları da sigorta kapsamında değerlendiriliyor. 

 • Seyahat Sağlık Sigortası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan vize işlemleri sırasında talep edilen ve yurt dışı seyahatlerinde ihtiyaç duyabileceğiniz olası tedavi masraflarını belirlenen limitler dahilinde karşılayan sigortadır.

  İster tatil için Schengen vizesine başvurmuş olun ister iş seyahatine çıkın, beklenmedik olumsuz durumları dert etmemek adına sigortanızın olması gerekiyor. Karşılaşabileceğiniz riskleri göz önünde bulundurarak Bereket Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak yolculuğa çok daha rahat çıkmanızı sağlayacaktır. 


 • Sigortacı; Sigortalının bir Seyahat sırasında bir Acil Sağlık Durumundan muzdarip olması halinde, aşağıda belirtilen uygulamalara göre olayın meydana geldiği tarihi takiben 30 gün içerisinde Sigortalı tarafından Sigortacıya bildirim yapılması kaydıyla, belirlenen şart ve limitler dâhilinde Sigortalının tazminat talebi ile ilgili hasar ya da zarara karşılık Sigortacıyı tazmin edecektir:

  Devamı >>
Yeşil Kart Sigortası
 • Yeşil Kart anlaşmasına dahil herhangi bir ülkede bir kazaya neden olduğunuzda, başkalarına verdiğiniz maddi, bedeni zararları yada ölümle sonuçlanan kazalarda sorumluluğunuzdan doğan tazminat yükümlülüğünü o ülke yasalarına göre karşılayan bir sigortadır.

  Aracınız ile yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız, önce  araç sigortanızın hangi ülkelerde geçerli olduğuna dair bilgi almanızda fayda var.

 • Yeşil Kart Sigortası'nın geçerli olduğu ülkeler için tıklayınız.

 • Poliçenizi  15 günden 1 yıla kadar farklı süre seçenekleriyle düzenletebilirsiniz. 

Yabancı Sağlık Sigortası
 • Yabancı sağlık sigortası​ ülkemizde oturma izni almak isteyen ve ikamet tezkeresi başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişilerin yaptırmak zorunda oldukları, sözleşme çerçevesi 9/2014 sayılı “ikamet izni taleplerinde yaptırılacak özel sağlık sigortalarına ilişkin genelge” kapsamında belirlenmiş sigorta süresi boyunca yabancı uyruklu kişilerin teminat dahilinde,hastalık ve kaza sonucunda oluşacak sağlık giderlerinin karşılayan özel sağlık sigortasıdır.

 • 11 Nisan 2014 tarihli yabancılar ve uluslararası kanununa göre oturma izni ve ikamet tezkeresi başvurusu esnasında en az 1 yıllık yabancı sağlık sigortası bulunması bir zorunluluktur. Bundan dolayı Türkiye’de oturma izni ve ikamet tezkeresi almak isteyenler, yabancı sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Ayrıca ülkemizde çalışma izni başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişilerin de, yabancı sağlık sigortası yaptırmaları gerekir.

 • Türkiye’de yerleşik düzene geçilmeyecek ise, yabancı sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kısa süreli Türkiye ziyaretleri için ise şirketimizden hemen Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanızı öneririz.

İş yeri Sigortası
 • Genel olarak İşyeri Paket Sigortası Yangın, yıldırım düşmesi, doğalgaz patlaması gibi infilaklar, işyerinizde hırsızlık neticesi çalınanların ve işyerine verilen hasarların ödenmesi üzerine kurulu pakettir.


  Ticari işletmeler tarafından yapılması mutlaka gereklidir. İş yeri sigortasının kapsamı size bağlıdır. Bunun için ek teminatlarla birlikte iş yeri sigortanızı daha kapsamlı bir hale getirebilirsiniz. 

 • İş yeri sigortası; küçük, orta ya da büyük ölçekli tüm işletmeler için gereklidir. Beklenmedik herhangi bir durumda ,olabilmesi olası tüm riskler iş yerinizin geleceği için tehdit oluşturur ve ticari faaliyet gösteren tüm işletmeler için sigorta olmazsa olmazdır. Düzenli ve düşük rakamlarda yapacağınız ödemeler ileride karşılaşabileceğiniz büyük maddi hasar yaratacak durumları temin edebilmenizi sağlar. Böylelikle hem iş yeriniz güvence altına alınır hem de yatırımlarınız korunarak büyüme ve gelişme potansiyeliniz artar.

 • İş yerinizdeki mallardan eşyaya, elektronik cihazlardan makinelere, müşterilerinizden çalışanlarınıza kadar tüm taşınır ve taşınmazlarınız Bereket Sigortanın en ekonomik çözümle size sunduğu iş yeri paket sigortası ürünüyle güvence altında.Kobi Paket Sigortası
 • Tarım Kredi Kooperatifleri’nin yaygın ağı ve güçlü ortaklık yapısı ile sigortacılığın tabana yayılmasına öncülük eden Bereket Sigorta, ülkemiz ekonomisinin vazgeçilmezleri olan KOBİ’lere özel ürün geliştird Devamı >>
 • Yangın sigortası genel şartlarının yanında, deprem, fırtına, dolu ve sel gibi doğal afetler, enkaz kaldırma… 3. şahıs sorumluluk başlığı altındaki ürün sorumluluk, mesleki sorumluluk, otopark sorumluluk, çevre kirliliği teminatları, ferdi kaza, hırsızlık, taşıt çarpması gibi durumlarda… İş durması, kira kaybı, iş yeri değişikliği masrafları, emtia nakliyat, hatalı ambalajlardan kaynaklanan bozulmalar, raf ve vitrin devrilmesi… Hasar sonrası mimarlık mühendislik ve danışmanlık masrafları, hasar sonrası yangın söndürme sistemlerinin yenilenmesi masrafları… Tüm bu ek teminat avantajlarının yanı sıra Bereketli KOBİ Paketi ürünü aynı zamanda sektördeki benzer ürünlere göre hem teminat hem de fiyat açısından en avantajlı ürün olarak da dikkat çekiyor, satışlarımız Acente, Banka ve Broker kanallarından yapılmaktadır.
Devlet Destekli Alacak Sigortası
 • 04/06/2018 tarihli ve 2018/11892 sayılı Bakanlar Kurulu’nun “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Ticari Alacak Sigortası Sunulmasını İçeren Devlet Destekli Sistemin İşleyişine Dair Kararı” ile KOBİ’lere yönelik bir ticari alacak sigortası sistemi oluşturulmuştur. Bu sigorta ile KOBİ’lerin vadeli alacakları, vadesinde tahsil edilmeme riskine karşı teminat altına alınmaktadır.

 • Yıllık cirosu 500 milyon TL’nin altında olan küçük ve orta boy işletmeler yararlanabilir.

 • Başvuru tarihinden en az iki yıl önce kurulmuş,
  Basit usul dışında vergi mükellefi olan,
  Vergi ve SGK prim borcu olmayan,
  Cirosu 500 Milyon TL’den az olan,
  Özel Riskler Yönetim Merkezi tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini karşılayan ticari işletmeler “Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası” yaptırabilir.

 • Sigorta primlerini ve bu primler karşılığında alınacak teminat tutarını Hazine ve Maliye Bakanlığı belirlemektedir.

 • Firmanızın, finansal durumlarını izleyerek şirketin risk yönetimine katkı sağlar.
  Firmanızın öngörülmeyen tahsilat problemlerine karşı koruyarak, finansal yapınızı güçlendirir.
  Firmanızın bilançosunun aktif kalitesini yükselterek işletmenizin bankalar ve finansal kuruluşlar nezdinde kredibilitesini artırır.
  Firmanızın yönetiminin alacak sorunlarını bir kenara bırakarak asıl faaliyet alanınıza odaklanmanıza yardımcı olur.

Elektronik Cihaz Sigortası
 • Elektronik Cihaz Sigortası kapsamı dahilinde bulunan cihazların başına gelebilecek tüm zararları hasar sebebinin

  Ani ve beklenmedik veya Dış etkenli olması kaydı ile karşılayan bir  sigorta türüdür.

 • Ticari amaçla kullanılan tüm elektronik cihazlar (bilgisayarlar, bilgi işlem merkezleri, ofis ekipmanları, grafik basım yayın endüstri ekipmanları, alarm, test, otomasyon ve ölçüm ekipmanları vb.) ile diğer elektronik cihazlar sigortalanabilir.

Bereketli Konut Sigortasi
 • Poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir. 

 • Tüm hak ve borçlar, yeni sahibine intikal eder. Ancak 15 gün içerisinde sigortacıya durumun bildirilmesi gerekmektedir; aksi takdirde sigortacının herhangi bir sorumluluğu olmaz. Yine de sigortacı veya yeni hak sahibi, sigortanın varlığını öğrendikten itibaren 8 gün içerisinde poliçenin iptalini isteyebilirler.

 • Sanat veya antikacılık bakımından değeri olan; tablolar, resimler, kitaplar, gravürler, yazılar, heykeller, biblolar, koleksiyonlar, halılar ve benzerleri ancak sigorta bedelleri poliçede ayrı ayrı belirtilmek kaydı ile ve ek sözleşme ile teminat altına alınabilir.

 • Bereketli Konut Sigortasını ev sahibi veya kiracı fark etmeksizin her iki durumunda da ihtiyaçlarınız doğrultusunda dilediğiniz paket ve teminat seçenekleri ile satın alabilirsiniz.

 • DASK, yalnızca deprem ve depreme bağlı sebeplerden kaynaklanan hasarlar konusunda bir güvence sağlar. Ancak konut sigortası yalnızca depremde değil, bunun yanı sıra yangın, sel, su baskını gibi çeşitli risklere karşı da konut sahipleri için güvence sağlar.

 • Kanunen zorunlu bir sigorta ürünü değildir. Fakat yılların yatırımıyla edinilen evler ve eşyaların, yukarıda bahsedilen risklere karşı, korunması için mutlaka sahip olunması gereken bir poliçedir.

 • Konut sigortası, evinizi ve eşyalarınızı; yangından hırsızlığa, depremden sel ve su baskınına kadar koruyan, komşularımıza karşı sorumluluklarımızı teminat altına alan sigortadır.

  Konut sigortası ile sadece evinizi değil, severek satın aldığınız ya da ailenizden kalan her türlü değerli eşyanızı da sigorta altına alabilirsiniz. Böylece önem verdiğiniz ürünlerin maddi değerlerini hırsızlıklara karşı en iyi şekilde korumuş olursunuz.

  Bereketli Konut Sigortası sahibi olmanız durumunda yukarıdaki teminatların yanında halı/koltuk yıkama, kombi/klima bakım, petek temizliği, evde küçük işler gibi avantajlı birçok hizmetten de ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Genişletilmiş Kasko
 • Sigorta dilinde “genişletilmiş araç sigortası” olarak geçen full kasko özelliği, adından da anlaşılacağı gibi aracınızın başına gelebilecek bir çok kötü durumu kapsıyor.

  Çarpma, yanma ve arabanın çalınması gibi farklı olaylara karşı aracınızı genişletilmiş sigorta kapsamında koruyabilirsiniz. Ayrıca araca hasar verebilen bu durumlara ek olarak, deprem, sel ,seylap, terör gibi ek teminatları da bu sigorta kapsamına aldırabilirsiniz. Sigorta poliçeniz meydana gelebilecek herhangi bir kaza sonucunda da size destek oluyor. Bu kaza sonucu oluşabilecek tedavi masraflarınızı karşılıyor.

 • Kasko poliçesi sahibi kişinin poliçe dönemi boyunca kaza yapmaması ve sigorta şirketine hasar/tazminat talebinde bulunmaması halinde hasarsızlık indirimi hakkı doğar.

  Kasko poliçesi devam ederken “hasarsız” geçirilen süre uzadıkça hasarsızlık indirimi oranı da artar.

  Kişinin sigorta şirketini değiştirdiği durumda kazandığı hasarsızlık indirimi kendisiyle birlikte diğer şirkete geçer, aynen uygulanmaya devam eder.

  Sigortalılık sürelerinin arka arkaya takip etmesi ve “hasarsız” devam etmesi koşulu ile, İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30

  İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40

  Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50

  Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60 oranında indirim alabilirsiniz.

   mini onarım, bir defaya mahsus cam hasarı gibi bazı kısıtlı konular hasarsızlık indirimini etkilememektedir.

 • Aracınızı satıyorsanız, sigorta poliçenizi iptal ettirip poliçenin kalan süresine bağlı olarak ödenen fazla kasko priminizin iadesini talep etmelisiniz.

  Yeni araç alıyorsanız, eski poliçeniz bu araç için geçerli olmaz, poliçenizi yeni araç özelliklerine göre yeniden yaptırmanız gerekir.

 • Kasko değeri, aracınızın kaskoya konu olacak tutarı için, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından her ay piyasadaki tüm araç modelleri ve yaşları için yayınlanan liste üzerinden belirlenen tutardır.

Kritik Hastaliklar Sigortasi
Bireysel Emeklilik
Hayat Sigortası
 • Hayat sigortası, sigorta şirketinin belli bir prim karşılığında sigortalının sözleşmede belirtilen süre içinde ve sözleşmede belirtilen hallerde yaşam kaybı halinde size veya belirlediğiniz kişilere sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür. Hayat Sigortaları, yaşamın beklenmedik sürprizlerine karşı hazırlıklı olmanızı,bugün sahip olduğunuz yaşam standardını koruyarak, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanızı sağlar.
 • Hayatta karşılaşılabilecek çeşitli risklere karşı teminat sahibi olmak isteyen 18-60 yaş arasındaki kişiler bu üründen faydalanabilir.

 • Vefat veya maluliyet halinde ailenizin ve sevdiklerinizin borç yükümlülüğü altında kalmalarına karşı koruma sağlar. Vefatınız durumunda sevdiklerinize bırakabileceğiniz parasal bir varlık niteliği taşır. Herhangi bir maluliyet durumunda hayatınızı aynı şekilde devam ettirmenizi sağlar. Ödenen primler yürürlükteki vergi kanunlarına göre belirli miktara kadar gelir vergisi matrahından düşülür.
 • Hayat sigortası yaptırırken teklif formunda yer alan sorulara doğru cevap vermeniz ve sigorta şirketine bildirmeniz önemlidir. Aksi halde sigorta şirketi sözleşmeden cayabilir ya da ek prim talep edebilir. Devamı >>
 • Hayır. Hayat sigortası olası bir yaşam kaybı, kalıcı bir sakatlık durumunda kendiniz ya da sevdiklerinizin yaşam standartlarını koruyabileceğiniz finansal bir risk ürünüdür. Sağlık Sigortası, ise beklenmedik bir kaza veya hastalık sonucu oluşacak sağlık giderlerinizin ya da tanı ve tedavi işlemlerinizin karşılanması için hazırlanmış sigortalardır.
 • Hayat sigortaları, öncelikle ana teminat olan vefat teminatını içermektedir. Vefat teminatıyla birlikte aşağıdaki ek teminatları içerebilir: Kaza sonucu vefat, Kaza sonucu daimi maluliyet, Hastalık sonucu tam ve daimi maluliyet.
 • Hayat Sigortaları Genel Şartlar ve Ferdi Kaza Sigortaları Genel Şartlar ile poliçe özel şartlarına tabi olup, Aşağıda belirtilen durumlar hayat sigortalarında teminat kapsamı dışında yer alır:

  Sigortalı, sigorta şirketini haberdar etmeksizin ticari hava hatları üzerinde yolcu nakline ruhsatlı işletmelerin uçak veya herhangi bir hava gemisinde ancak yolcu sıfatıyla seyahat edebilir. Hayatı sigortalanan kişinin yaşam kaybı yolcu sıfatı dışında havada yapılan yolculuklar esnasında olursa, sigorta şirketi yalnız matematik karşılıkları (riyazi ihtiyat) ödemekle yükümlüdür; ölüm tazminatı ödenmez.

  Sigortalı, yenilemeler de dâhil olmak üzere, en az 3 yıldan beri devam eden ve yaşam kaybı ihtimaline karşı yapılan bir sözleşmede, bu süre geçtikten sonra intihar ederse veya intihara teşebbüs sonucu ölürse, sigorta şirketi sigorta bedelini ödemekle yükümlüdür. Sigortalının intiharı veya intihara teşebbüsü sonucu yaşam kaybı, akli melekelerindeki bir rahatsızlık sebebiyle 3 yıldan önce gerçekleşmiş ise sigorta şirketi sigorta bedelini ödemek zorundadır.

  Devamı >>
 • Hayatı üzerine sigorta sözleşmesi yapılan kişiye sigortalı; prim ödeyerek sigortalının hayatını sigortalayan kişiye sigorta ettiren denir.

 • Riskin gerçekleşmesi durumunda tazminatı talep etme hakkına sahip kişiye de lehtar denilmektedir. Bir kişi kanuni bağı olmasa dahi istediği kişiyi (istediği sayıda) lehtar olarak seçebilir.

  Başkasının hayatı üzerine sigorta yapılabilmesi için, o kişinin hayatının devamında lehtarın menfaatinin bulunması şarttır.

 • Sigorta ettiren lehtarı sigortanın başlangıcında veya daha sonra tayin edebileceği gibi istediği zaman değiştirme hakkına da sahiptir. Ancak, sigorta ettiren değiştirme hakkından vazgeçtiğini poliçeye yazdırmakla birlikte poliçeyi lehtara teslim etmişse artık o kişiyi değiştiremez.

 • Aynı sigorta şirketinden ya da farklı sigorta şirketlerinden hayat sigortası poliçesine sahip olabilirsiniz.  Poliçenizin şartlarına bağlı olarak sigorta şirketi sizden ek belgeler talep edebilir.

 • Hayat sigortalarında gider payı, aracı komisyonu (veya üretim masrafı)  ve erken ayrılma kesintisi alınabilir. Bu kesintilerin yapısı ürün özelliğine göre değişiklik gösterir. 

  Gider payı, sigorta poliçelerinin düzenlenmesi, primlerin tahsil edilmesi, personel ve ilgili diğer giderler için yapılan kesintidir. 

  Aracı komisyonu veya üretim (istihsal) masrafı, sigorta aracılarına aracılık faaliyetleri için ödenen veya şirketlerce yapılan üretim masraflarını karşılamak için ayrılan tutardır. 

  Erken ayrılma kesintisi, sigortadan ayrılarak (iştira) sonlandırılan sözleşmelerde belli bir oranında uygulanan kesintidir.

  Gider payı ve aracı komisyonu veya üretim masrafı tarifelerin özelliklerine göre sigorta şirketleri tarafından belirlenir.

 • Birikim içermeyen uzun süreli hayat sigortaları ve yıllık hayat sigortaları devredilemez.

 • Risk ürünlerinde teminat üzerinden prim hesaplandığı için prim tutarı değişikliği yapılamamaktadır.

Ferdi Kaza
Otomatik Katılım İşveren
Otomatik Katılım Çalışan
Otomatik Katılım
 • Otomatik Katılım; özel sektör ya da kamu sektörü fark etmeksizin 45 yaşın altında olan ve aktif olarak çalışan herkesin dahil edildiği bir tasarruf ve emeklilik sistemidir.

  01.01.2017 tarihinde yürürlüğe giren Bireysel Emeklilik Sistemi hem bu tarihten önce aynı işyerinde çalışanları hem de işe yeni başlayacak olanları kapsıyor. İşyerleri Otomatik Katılım için emeklilik şirketleriyle anlaşarak çalışanlarını bu sisteme dahil ediyor.

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı çalışanlar (4A) ve Emekli Sandığı’na bağlı memurlar (4C) Otomatik Katılım Sistemi’ne dahil olarak emekliliklerini garanti altına alabiliyor.

Sorunuza yanıt bulamadınız mı?

Online iletişim formu için lütfen tıklayınız.
DUYURU

Bereket Sigorta & Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş 2023 Yılı Genel Kurul İlanı

Devamını Oku